پاسخ کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال به اعتراض عربستانی ها

پاسخ کمیته حقوقی فدراسیون فوتبال به اعتراض عربستانی ها

 

رییس کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال با بی‌اساس خواندن ادعاهای رییس فدراسیون عربستان، گفت: فیفا هیچ دخالتی در مسایل لیگ قهرمانان آسیا نمی‌کند و گفتن نام “خلیج فارس” هم از نظر قانون فیفا اشکالی ندارد.

به گزارش رساله حقوق به نقل از ایسنا، هوشنگ نصیرزاده با بی‌اساس دانستن ادعاهای رییس فدراسیون فوتبال عربستان مبنی بر پیگیری برخورد با تماشاگران ایرانی از طریق فیفا، اظهار کرد: این ادعاها از چند جنبه بی‌اساس و تعجب‌برانگیز است و در وهله اول ظاهرا اطلاعات مدیریتی او از فوتبال ضعیف است که عنوان کرده موضوع را در کنگره فیفا مطرح می‌کند، در حالی که کنگره فیفا جای طرح مساله‌ها و شکایات شخصی نیست و در آن تنها درباره موضوعات کلان فوتبال صحبت می‌کنند و اجازه طرح مشکلات بین کشورها را نمی‌دهند.

فیفا هیچ وقت به مسایل لیگ قهرمانان آسیا ورود نمی‌کند

سرپرست حقوقی کمیته تدوین مقررات فدراسیون، افزود: از طرفی دیگر ضعف رییس فدراسیون عربستان نسبت به اطلاع از قوانین نشان می‌دهد انگار نمی‌داند مسابقات لیگ قهرمانان آسیا زیر نظر کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) بوده و فیفا هیچ دخالتی درباره مسایل آن نمی‌کند، مگر اینکه موارد اختلاف قومی یا نژادی مطرح شود. بنابراین تمام رسیدگی‌های انضباطی به هر اتفاقی که در این بازی‌ها می‌افتد به طور کامل برعهده AFC است.

فیفا مشکلی با گفتن نام خلیج فارس در استادیوم‌ها ندارد

نصیرزاده در پاسخ به این سوال که آیا مسوولان فوتبال عربستان می‌توانند عنوان شدن نام “خلیج فارس” در ورزشگاه را مصداقی برای اختلافات غیرورزشی و تحریک‌آمیز قلمداد کرده و به فیفا شکایت کنند، تصریح کرد: به هیچ وجه؛ چون در بخشنامه‌ای که از سوی سازمان ملل در سال 1995 برای 198 کشور جهان ارسال شد، به تمامی کشورها دستور دادند تا در تمامی مکاتبات بین‌المللی‌شان از عنوان خلیج فارس استفاده کنند و حتی این ما هستیم که در برخی موارد که آنها از نام خلیج فارس استفاده نمی‌کنند می‌توانیم معترض باشیم.

وی افزود: بنابراین آنها در این مورد نمی‌توانند هیچ گونه اعتراض یا حساسیتی داشته باشند. 2 سال پیش در یکی از بازی‌های لیگ قهرمانان، تماشاگران ذوب‌آهن از بنری که روی آن نام خلیج فارس بود، در ورزشگاه استفاده کردند که پس از مدتی AFC از ذوب‌آهن طلب جریمه 60 هزار دلاری به خاطر این اقدام کرد. آن زمان از طرف ذوب‌آهن نامه‌ای به AFC فرستادیم که علاوه بر ذکر توضیحات، نامه سازمان ملل به اضافه آیین‌نامه برگزاری بازی‌های فوتبال ساحلی که فیفا منتشر کرده بود و بارها از نام “خلیج فارس” استفاده کرد را هم ضمیمه آن کردیم. در آن نامه حتی از الکس سوسی درخواست تعلیق ناظر اردنی بازی ذوب‌آهن که چنین موردی را در گزارشش آورده بود و همچنین عذرخواهی رسمی AFC را خواستار شدیم. نهایتا آن موضوع و جریمه دیگر منتفی شد.

نصیرزاده تاکید کرد: سر دادن نام “خلیج فارس” نمی‌تواند مصداقی برای تحریک تیم حریف باشد. از طرفی توهین یا نشر اکاذیب هم قلمداد نمی‌شود. بنابراین اگر تماشاگران باز هم نام خلیج فارس را تکرار کنند، اشکالی ندارد.

پرتاب ترقه در بازی با الهلال فقط می‌تواند جریمه نقدی داشته باشد

کارشناس حقوقی فوتبال در مورد عواقب پرتاب ترقه از سوی تماشاگران نیز  گفت: پرتاب ترقه اگرچه اقدامی نادرست و غیرحرفه‌ای است اما بعضا در بازی‌های اروپایی هم دیده می‌شود و در بعضی بازی‌های پرتماشاگر و در برخی موارد حتی طبیعی و بدون عواقب انضباطی قلمداد می‌شود. طبق قانون 5 آیین‌نامه، تصمیم داور بازی، نهایی و پایان یافته است؛ یعنی اگر داور دستور ادامه بازی را صادر و مسابقه متوقف نشده است، یعنی خطری بازیکنان را تهدید نمی‌کرده است.

وی در واکنش به اینکه یعنی پرتاب ترقه هم نمی‌تواند عواقبی برای تماشاگران استقلال از جمله برگزاری بازی بدون تماشاگر را به دنبال داشته باشد، خاطرنشان کرد: چون بازی ادامه پیدا کرده، حکم محرومیت تماشاگران بعید است اما قطعا می‌تواند جرایم نقدی را به همراه داشته باشد.

موضوع انگشت‌انگاری مهم نیست و AFC هم ورود نمی‌کند

نصیرزاده در واکنش به اینکه موضوع انگشت‌نگاری کاروان الهلال و معطلی در فرودگاه‌ عواقبی در پی دارد؟ اظهار کرد: خیر، چون انگشت‌نگاری در فرودگاه زیر نظر فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها نیست و توسط تشکیلات دیگری انجام می‌شود. البته قاعده انگشت‌نگاری از خارجی‌ها بعضا انجام می‌شود. اتفاقا تیم‌های ایرانی بارها هنگام ورود به عربستان انگشت‌نگاری شده‌اند و آنها آنقدر ما را اذیت کرده‌اند که رفتار کنونی‌شان تعجب‌برانگیز است.

وی با بیان اینکه اگر بنا بر اعتراض و شکایت به AFC بخاطر انگشت‌نگاری هم بود، استقلالی‌ها می‌توانستند اولین‌بار این کار را انجام دهند و این موضوع در حیطه کاری فدراسیون فوتبال هم نمی‌تواند باشد، اظهار کرد: این موضوع مهم نیست و کنفدراسیون فوتبال آسیا با اینکه ضعیف‌ترین کنفدراسیون جهان در امور مدیریتی، مربیگری، پزشکی، داوری و… است هم به این موارد توجهی ندارد؛ هرچند شکایت مسوولان فوتبال عربستان می‌تواند با اقدام مشابهی از سوی مسوولان استقلال همراه باشد.

رفتار غیرحرفه‌ای تماشاگران استقلال فقط مربوط به پرتاب ترقه بود

نصیرزاده در واکنش به اینکه با این تفاسیر، پس تنها حرکت ناشایست تماشاگران استقلال را پرتاب ترقه می‌دانید، به ایسنا گفت: بله، آن حرکت کاملا غیرحرفه‌ای بود. از نظر من پرتاب ترقه حتی باعث کاهش حملات استقلال هم شد و کسی که آن کار را انجام داد به تیمش خیانت کرد؛ درست مانند پیتر هوپ که در بازی ایران و استرالیا به زمین آمد و تور دروازه تیم ما را پاره کرد.

تماشاگران ما بهانه دست کشورهای حاشیه خلیج فارس ندهند

وی در پایان با بیان اینکه اینگونه رفتار کشورهای حاشیه خلیج فارس بخاطر بهره‌مند نبودن از امتیاز تماشاگر زیاد است، خاطرنشان کرد: آنها تاکنون در حضور این همه تماشاگر بازی نکرده‌اند و همیشه حسرت داشتن تماشاگران پرتعداد را دارند. برای همین در مواجهه با کوچکترین موضوعی تلاش می‌کنند در رقابت‌ با تیم‌های ایرانی این امتیاز مهم را از ما بگیرند. پس بهتر است تماشاگران ما هم بهانه‌هایی از این دست را به آنها ندهند.

به نقل از رساله حقوق